loading...

تولید کننده برتر انواع مخازن و لولهای فایبر و پلی اتیلن و...

بازدید : 137
جمعه 14 شهريور 1399 زمان : 14:02

سپتیک تانک :

سپتیک تانک ها مخازنی هستند که در آن ها فاضلابذخیر می شود سپتیک تانک یکی از ساده ترین و کار آمدترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی در مراکز مختلف می باشد. بسیاری از سپتیک تانک ها به طور گسترده درکارخانجات تولیدی و صنعتی ، مجتمع های مسکونی و اداری ، هتل ها و رستوران ها ، مجتمع های تفریحی و ورزشی و کارگاه های عمرانی و ساختمانی استفاده میشود

فراینتد تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک به دو صورت کلی انجام میشود :

 • تصفیه مکانیکی توسطسپتیک تانک شامل ته نشینی و شناور سازی
 • تصفیه بیولوژیکی به وسیلهسپتیک تانک

برای شناخت نحوه عملکرد سپتیک تانک بهتر است ابتدا ساختمان کلی آن ها مورد مطالعه قرار گیرد. ساختمان اصلی سپتیک تانک مخازنی هستند که به دو قسمت نابرابر با نسبت تقریبی 2 به 1 تقسیم می شوند و اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک به قرار زیر است

قسمتهای مختلف سپتیک تانک :

 • سیستم ورودی و خروجی فاضلابسپتیک تانک : شامل لوله و بافل است که وظیفه انتقال فاضلاب به داخل مخزن سپتیک تانک و خروج از آن را بر عهده دارد.سایز ورودی و خروجی بر اساس حجم سپتیک تانک مشخص می شود
 • مخزن اولیهسپتیک تانک : شامل حدودا دو سوم از حجم مخزن اصلی سپتیک تانک است که عملیات تصفیه در این قسمت از دستگاه سپتیک تانک انجام میشود
 • دیواره جدا کنندهسپتیک تانک : این دیواره مخزن اصلی سپتیک تانک را به دو ناحیه تقسیم می کند. انتقال فاضلاب بین مخزن اولیه و ثانویه از میان این صفحه انجام می شود.
 • مخزن زلال سازیسپتیک تانک : شامل حدودا یک سوم از حجم مخزن اصلی سپتیک تانک است که فاضلاب پس از خروج مخزن اولیه، در این قسمت تجمع می یابد.
 • تهویه: مجرایی است که در بالای مخزنسپتیک تانک برای خروج گاز های تولیدی ناشی از تصفیه بیولوژیکی تعبیه می شود.

عملکرد سپتیک تانک :

پس از ورود فاضلاب به مخزن اولیه سپتیک تانک عملیات تصفیه مکانیکی و بیولوژیکی در این دستگاه آغاز می شود. به این ترتیب که مواد معلق و ذرات سنگین به سبب چگالی بیشتر در سپتیک تانک رسوب کرده و روغن ها و چربی ها به دلیل چگالی پایین تر از آب شناور می شوند. تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن سپتیک تانک باعث ایجاد توده لجن و رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها و باکتری ها می شود. به دلیل عدم هوادهی در سیستم سپتیک تانک واکنش های بیولوژیکی انجام گرفته عمدتا بی هوازی هستند و بخش کمی از واکنش ها، با مصرف اکسیژن محلول فاضلاب در سپتیک تانک به صورت هوازی انجام می شوند. پس از مدتی باکتری های اسید زا مواد آلی موجود در لجن را به اسید و بعد از آن میکروارگانیسم های متان ساز مواد اسیدی موجود را به بیو گاز تبدیل می کنند و دوباره PH سیستم سپتیک تانک به محدوده خنثی باز می گردد. به این ترتیب واکنش های بیولوژیکی که در جریان رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم در سپتیک تانک انجام می شود باعث تجزیه مواد آلی آلاینده و تصفیه فاضلاب می گردد. از طرفی انجام این فعالیت های بیولوژیکی در سپتیک تانک سبب تبدیل بخش عظیمی از لجن به بیو گاز و کاهش چشم گیر حجم لجن می شود. بیو گاز تولیدی که عمدتا از متان تشکیل شده از قسمت فوقانی مخزن سپتیک تانک و از طریق تهویه تخلیه می شود.بین مخزن اولیه سپتیک تانک و مخزن زلال سازی ، دیواره جدا کننده ای در سپتیک تانک قرار می گیرد که در وسط این صفحه یک مسیر ارتباطی بین دو مخزن سپتیک تانک وجود دارد به طوری که آب عاری از مواد ته نشین شونده و قابل شناور شدن از این طریق وارد مخزن زلال سازی سپتیک تانک شده و در آن جا تجمع می یابد. البته باید توجه داشت ذرات بسیار کوچک قابل ته نشینی و شناور شدن باز هم وارد مخزن زلال سازی سپتیک تانک می شوند به همین دلیل لوله خروجی سپتینک تانک نیز در قسمت وسط مخزن دوم نصب می شود.

موارد کاربرد سپتیک تانک

 • پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران، برای تامین قوانین شهرداری و استاندارد های سازمان حفاظت از محیط زیست برای پساب خروجی از صنایع ازسپتیک تانک استفاده می شود.
 • متعادل سازی و امکان پمپاژ فاضلاب به خصوص در مناطق روستایی و کم تراکم توسط سپتیک تانک

در این مناطق به دلیل کم بودن فاضلاب، پمپاژ آن با مشکل مواجه می شود و از طرفی مواد معلق با رسوب در لوله ها باعث اختلال در سیستم جمع آوری فاضلاب می شود که سپتیک تانک هردو مشکل را بر طرف می سازند.

 • حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران و سالن های غذا خوری، برای جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشینی ازسپتیک تانک استفاده می شود.

قیمت سپتیک تانک : قیمت سپتیک تانک به عوامل مختلفی بستگی دارد قیمت سپتیک تانک با توجه به ابعاد و ظرفیت سپتیک تانک و متریال بکار رفته در ساخت مخزن می تواند متفاوت باشد به هر حال شما می توانید از طریق چند تماس به قیمت تقریبی سپتیک تانک مورد نظر خود برسید پایپ ایران یکی از شرکتهای بزرگ در زمینه تولید مخازن سپتیک تانک می باشد ارتباط به قسمت فروش از طریق شماره تماس 02166483199

بازدید : 214
جمعه 3 مرداد 1399 زمان : 1:39

چیلر :

چیلرها در کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند که در آن از آب سرد یا مایع در تجهیزات فرآوری شده استفاده می شود. معمولاً برای خنک کردن محصولات و ماشین آلات ، از چیلرهای آب در بسیاری از کاربردهای مختلف از جمله قالب تزریق ، ابزار و برش قالب ، مواد غذایی و آشامیدنی ، مواد شیمیایی ، لیزر ، ابزارآلات ، نیمه رساناها و موارد دیگر استفاده می شود.

عملکرد یک چیلر صنعتی انتقال حرارت از یک مکان (معمولاً تجهیزات پردازش یا محصول) به مکانی دیگر (معمولاً هوای خارج از تأسیسات تولید) است. استفاده از آب یا محلول آب / گلیکول برای انتقال گرما به داخل و از چیلر که ممکن است نیاز به چیلر فرآیند برای داشتن مخزن و سیستم پمپاژ داشته باشد بسیار رایج است. صرف نظر از صنعت و فرآیند ، اطمینان از خنک شدن کافی برای بهره‌وری و صرفه جویی در هزینه بسیار مهم است.

معیارهای استاندارد انتخاب چیلر :

یکی از مهم ترین و اساسی ترین مراحل در طراحی سیستم سرمایش ساختمان ، تعیین اندازه گیری ظرفیت چیلر تراکمی و انتخاب بهترین چیلر تراکمی ویژه ساختمان شما است ، انتخاب مدل چیلر به مولفه های گوناگونی در طراحی سرمایش ساختمان بستگی دارد . ظرفیت سرمایشی مورد نیاز ساختمان ، شرایط آب و هوایی محل پروژه ، مقدار میان باری سرمایش ساختمان و کاربری ساختمان و قیمت چیلر نیز معیارهای مهمی در انتخاب چیلر تراکمی می باشد.نکته دیگر در انتخاب چیلر ظرفیت هر جز از چیلر می باشد که در ادامه به بررسی هریک می پردازیم .

تعیین ظرفیت اوا پراتور چیلر تراکمی :

در فرآیند های معمولی تهویه مطبوع درجه حرارت آب خروجی از چیلر 42 تا 46 درجه فارنهایت بوده و درجه حرارت آب ورودی به اواپراتور چیلر 52 تا 56 درجه فارنهایت است ، به طوری که معمولا اختلاف دمای آب ورودی و خروجی چیلر 10 درجه فارنهایت می باشد. در صورتی که اختلاف دما برابر مقدار فوق در نظر گرفته شود به منظور محاسبه دبی آب برای ایجاد سرمایش در ساختمان می توان به ازای هر تن تبرید 2.4 گالن بر دقیقه دبی آب در اواپراتور چیلر در نظر گرفت.

تعیین ظرفیت سرمایشی درون کندانسور چیلر :

در کاربرد های رایج تهویه مطبوع درجه حرارت آب خروج از کندانسور آبی در چیلر تراکمی آب خنک معمولا 95 درجه فارنهایت می باشد. به عبارت دیگر در کندانسور آبی ، مبرد فوق گرم با آب سرد که از برج خنک کننده وارد کندانسور شده است ، انتقال حرارت انجام داده و بدین ترتیب آب به دمای 95 درجه فارنهایت رسیده و مبرد از حالت فوق گرم به حالت بخار اشباع و سپس مایع مادون سرد تبدیل می شود. آب 95 درجه فارنهایت نیز به برج خنک کننده بازگشته و با هوای محیط خارج به صورت تبخیری انتقال حرارت انجام داده و بدین ترتیب دمای آن به عددی حدود 8 درجه فارنهایت بالاتر از درجه حرارت مرطوب هوای محیط می رسد.

در محاسبات اولیه معمولا درجه حرارت آب خروجی از برج خنک کننده که وارد کندانسور آبی می شود 85 درجه فارنهایت فرض می شود. چنانچه دمای مرطوب محیط بالا باشد ، به طوری که دمای آب به حد کافی کاهش نیابد ، باید از برج خنک کننده بزرگ تری استفاده شود. در هر صورت ، اختلاف دمای ورودی و خروجی آب به کندانسور آبی چیلر حدود 10 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود. در این صورت به ازای هر تن تبرید از ظرفیت سرمایش چیلر 3 گالن بر دقیقه آب برای خنک کاری کندانسور مورد نیاز می باشد . با توجه به مطالب فوق مشخص می گردد که دبی در حال گردش در کندانسور حدود 25 % از دبی آب در گردش در اواپراتور بیشتر است. این بدان علت است که کندانسور باید علاوه بر غلبه بر گرمایی که مبرد در اواپراتور بدست آورده ، باید بر گرمای جذب شده توسط مبرد در کمپرسور نیز غلبه نماید.

چنانچه چیلر مورد انتخاب شما چیلر هوایی باشد ، داخل کندانسور آن مبرد با هوای محیط اطرافش انتقال حرارت انجام می دهد و بنابراین چیلر تراکمی از نوع هوایی باید در محیط آزاد و مرتبط با هوا نصب گردد. این انتقال حرارت از طریق فن های محوری کندانسور به صورت اجباری با هوا انجام می شود. در انتخاب و محاسبه کندانسور هوایی به دو پارامتر ظرفیت ، مقدار دبی هوای مورد نیاز ، جهت انتقال حرارت نیاز است. هر چه دمای محیط اطراف کندانسور بیشتر باشد ، به کندانسور بزرگتری نیاز خواهد بود.

به طور تقریبی می توان برای محاسبه میزان جریان سه فاز لازم برای چیلر تراکمی به ازای هر تن تبرید از ظرفیت چیلر ، 1.6 آمپر در نظر گرفت. در واقع مصرف عمده برق مصرفی چیلر توسط کمپرسور های آن است و فن های اواپراتور و کندانسور درصد کمی از مصرف برق را سهیم هستند.

بازدید : 193
يکشنبه 29 تير 1399 زمان : 21:21

نقایص سپتیک تانک :

بوی ناخوشایند همیشه اولین علامت یک سیستم سپتیک تانک ناقص نیست . در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با کارشناسان و مجری پروژه خود تماس بگیرید تا نسبت به رفع آن اقدام نمایند :

1-فاضلاب در حال برگشت به زهکشی های خانگی است.

2-چمن سبز روشن و اسفنجی در قسمت زهکشی ، خصوصاً در هوای خشک.

3-استخر آب یا خاک گل آلود اطراف سیستم سپتیک یا زیرزمین شما.

4-بوی قوی اطراف مخزن سپتیک و میدان تخلیه.
نحوه مراقبت از سیستم سپتیک تانک :

اگر در یک منطقه روستایی زندگی می کنید و در مناطق تفریحی و گردشگری بزرگ زندگی می کنید ، بدون شک با شکل و عملکرد سیستم سپتیک آشنا هستید. به طور خلاصه ، یک سیستم سپتیک تأسیسات تصفیه خانه فاضلاب داخلی شماست سیستمهای سپتیک تانک در درجه اول در مناطقی مورد استفاده قرار می گیرد که به سیستم فاضلاب یکپارچه شهری دسترسی ندارید . سیستم سپتیک در صورت نگهداری صحیح و مناسب دور از چشم است و بی بو است .

یک سیستم سپتیک از نظر منطقی عاری از تعمیر و نگهداری است . یک مخزن به خوبی ساخته شده و مناسب می تواند به طور نامحدود دوام آورد . با این حال ، زمینه آبشویی ( منطقه زیرزمینی که کلیه لوله های فاضلاب در آن واقع شده است) پس از حدود 15 تا 20 سال خدمت به احتمال زیاد نیاز به درمان یا شاید جایگزینی دارد.

پیروی از چند قانون ساده مانند عدم استفاده زیاد از آب و عدم ریختن مواد در مخزن سپتیک که باکتری ها قادر به تجزیه آن نیستند به ایجاد یک سیستم سپتیک تانک برای سال های طولانی بدون مشکل کمک کند. با توجه به نگهداری صحیح مخزن سپتیک ، در هنگام ساخت مخزن لازم نیست که تمیز شود

وقتی در مورد نگهداری مخزن سپتیک صحبت می شود از آنجا که قیمت سپتیک تانک به مراتب زیاد است پس مراقب آنچه که شما و خانواده تان در ارتباط با سیستم سپتیک تانک خود انجام می دهید باشید. کنترل و حفظ تعادل بیولوژیکی ظریف موجود در مخزن ، کار زیادی نمی برد. شما می توانید با بررسی همه چیزهایی که در ارتباط با سیستم سپتیک تانک قید شده است و با رعایت این توصیه های تعمیر و نگهداری ، عمر سیستم سپتیک را طولانی تر کنید:

1-سپتیک تانک خود را بازرسی کنید و سوابق دقیقی را نگه دارید. به طور مرتب سیستم خود را برای نگهداری مناسب بازرسی کنید و سوابق سیستم خود را (نمودار ، نگهداری سیستم و غیره) سازماندهی کنید.

2-مخزن سپتیک خود را مرتباً پمپ کنید. قانون استاندارد این است که هر یک یا سه سال یکبار مخزن سپتیک خود را پمپ کنید تا اطمینان حاصل شود که مواد جامد به درستی خراب شده و زمینه تخلیه را نمی گیرند. پمپاژ معمول می تواند به جلوگیری از خرابی سیستم و افزایش طول عمر سیستم شما کمک کند.

3-صرفه جویی در مصرف آب و نظارت بر استفاده صحیح آن می تواند طول عمر سپتیک تانک را افزایش می دهد .

4-از مقادیر بیش از حد مواد شیمیایی خانگی استفاده نکنید. بدون توقف عمل باکتری ها در مخزن سپتیک می توانید از مقادیر طبیعی مواد شوینده خانگی ، سفید کننده ها ، پاک کننده های زهکشی و سایر مواد شیمیایی خانگی استفاده کنید. به عنوان مثال ، برای تمیز کردن برس و قوطی های لاتکس ، آب تمیز کننده را به داخل فاضلاب خانه هدایت نکنید .

5-چربی های قهوه ، چربی های پخت و پز ، حوله های کاغذی که به راحتی حل نمی شوند ، پوشک یکبار مصرف ، بافت های صورت ، ته سیگار و سایر مواد غیر قابل تجزیه را در خانه قرار ندهید. فاضلاب این مواد تجزیه نمی شوند ، مخزن سپتیک را پر می کنند و سیستم سپتیک تانک را مسدود می کنند .

6-از ریختن گریس در تخلیه خودداری کنید . ممکن است لوله های فاضلاب را مسدود کرده یا و ورودی به مخزن سپتیک را مسدود کند. یک ظرف جداگانه برای چربی زباله نگه دارید و آن را با زباله بیرون ببرید .

مجدداً مهم است که مخزن سپتیک خود را هر یک تا سه سال توسط یک متخصص حرفه ای پمپ کرده و تمیز کنید . پمپ کردن مخزن سپتیک به اندازه مخزن ، حجم فاضلاب و چند جامد بستگی دارد .

تعداد صفحات : 0

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 3
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 12
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 5
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 30
 • بازدید ماه : 56
 • بازدید سال : 485
 • بازدید کلی : 1769
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی